Kryzys na rynkach: Spadek akcji, wzrost cen złota i niepewność handlowa w USA.

Photo of author

By Hania

Ostatnie wskaźniki ujawniają znaczące zaostrzenie warunków finansowych w Stanach Zjednoczonych, osiągając poziomy ograniczeń niewidziane od czasu turbulencji gospodarczych związanych z globalną pandemią w 2020 roku. Rozwój ten sugeruje rosnące wyzwania dla aktywności gospodarczej i inwestycji, wynikające ze zbiegu ruchów rynkowych i czynników politycznych.

Wzmożone ograniczenia finansowe

Analitycy finansowi zauważają, że obecne warunki finansowe w USA są wyjątkowo restrykcyjne, przewyższając nawet presję odczuwaną podczas gwałtownych podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w 2022 roku. Ta tendencja do zaostrzania, napędzana przede wszystkim przez ostatnie spadki na giełdzie i poszerzające się marże kredytowe, doprowadziła warunki do najbardziej restrykcyjnego punktu od czasów pandemii. pic.twitter.com/d53KqrwU4D Potwierdzając ten pogląd, dane wskazują na ewoluujące oczekiwania inflacyjne: roczna prognoza Fed wzrosła z 3,1% do 3,6%, podczas gdy 3-letnia prognoza utrzymała się na poziomie 3,0%, a 5-letnia nieznacznie spadła do 2,9%. Istnieje obawa, że w nadchodzących miesiącach gospodarka może napotkać dalsze spowolnienie.

Reakcje rynkowe i bezpieczne przystanie

Pierwszy kwartał 2025 roku odzwierciedlał to trudne otoczenie, zaznaczając najgorsze wyniki głównych indeksów giełdowych w USA od 2022 roku. Nasdaq doświadczył znacznego spadku o 10,42%, podczas gdy S&P 500 spadł o 4,59%. Według indeksu warunków finansowych RSM U.S., rynki akcji spadły do 2,67 odchylenia standardowego poniżej neutralnego poziomu w ciągu tygodni turbulencji. Zmienność nie ograniczała się do akcji; rynek obligacji również wykazywał oznaki stresu, przypisywane przez analityków, takich jak Joseph Brusuelas, niepewności związanej z polityką pieniężną i szerszą gospodarką. Wśród tej zmienności złoto okazało się wyjątkowym graczem, wzrastając o 19% w ciągu kwartału – co jest jego najsilniejszym kwartalnym wzrostem od 1986 roku – i osiągając rekordowe poziomy około 3209 dolarów za uncję trojańską, przewyższając wyniki S&P 500 od początku pandemii. Zobacz więcej o zmianach na rynkach finansowych.

Niepewność polityki handlowej

Do nerwowości na rynkach przyczynia się również trwająca niepewność związana z polityką handlową USA za prezydentury Donalda Trumpa. Administracja potwierdziła swoje zaangażowanie w szerokie stosowanie ceł, w tym na elektronikę użytkową, stwierdzając, że „NIKT nie zostanie zwolniony”. Przyczynia się to do tego, co George Goncalves, szef strategii makroekonomicznej USA w MUFG, określa jako „inne środowisko inwestycyjne w USA”. Utrzymują się obawy dotyczące wpływu tych ceł na inflację, a takie postacie jak prezes Fed z St. Louis, Alberto Musalem, ostrzegają: „Byłbym ostrożny w założeniu, że wpływ wzrostu ceł na inflację będzie całkowicie tymczasowy”. Więcej o wpływie taryf na elektronikę z Chin przeczytasz tutaj.

Stanowisko prezydenta Trumpa wywołało międzynarodowe reakcje, w tym ostrzeżenia od prezydenta Chin Xi Jinpinga, że konflikt handlowy „donikąd nie doprowadzi” i nie przyniesie „żadnych zwycięzców”. Ta niejednoznaczność polityczna podobno przyczyniła się do osłabienia dolara amerykańskiego do sześciomiesięcznego minimum, ponieważ inwestorzy potencjalnie unikają amerykańskich aktywów z powodu zamieszania. Chociaż niektórzy uczestnicy rynku mogą oczekiwać interwencji Rezerwy Federalnej w celu ustabilizowania rynków, urzędnicy tacy jak Neel Kashkari umniejszyli tę możliwość, zauważając, że globalni inwestorzy próbują ocenić „nową normalność” i twierdząc, że Fed ma „zerową zdolność wpływania na to”. Pomimo napięć, ostatnie oświadczenia rzeczniczki administracji Karoline Leavit sugerują, że prezydent Trump pozostaje „optymistą” co do osiągnięcia porozumienia handlowego z Chinami i wskazują, że liczne inne kraje poszukują porozumień. Dowiedz się więcej o eskalacji wojny handlowej z Chinami. Administracja Trumpa porusza również kwestie związane z zaufaniem prezydenta.

Podziel się: