Chiny Odrywają Się od Rynku Wschodzącego: Czy To Nowa Era?

Photo of author

By Hania

Historycznie, znaczące ruchy na chińskim rynku akcji często zapowiadały podobne trendy w innych gospodarkach rozwijających się. Obecnie jednak obserwujemy wyraźną zmianę. Ostatnie wzrosty chińskich akcji wyznaczają kurs wyraźnie oddzielony od szerszego krajobrazu rynków wschodzących, gdzie wiele krajowych indeksów akcji wykazuje ograniczoną dynamikę.

Obserwatorzy rynku sugerują, że kluczowym powodem tego rozdźwięku jest główny motor napędowy niedawnego wzrostu chińskich akcji. W przeciwieństwie do poprzednich wzrostów, zakorzenionych w ogólnej poprawie gospodarczej, obecny wzrost jest postrzegany jako w dużej mierze napędzany entuzjazmem wokół sektora technologicznego, w szczególności postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji. W rezultacie pozytywny impet w dużej mierze nie rozprzestrzenił się na inne gospodarki wschodzące. Analitycy, tacy jak Manik Narain, szef działu Emerging-Market Strategy Research w UBS Group AG w Londynie, podkreślają, że rajd skoncentrowany na technologiach jest mniej prawdopodobne, że wygeneruje znaczące „efekty uboczne” w porównaniu z poprzednimi cyklami. Narain skomentował: „To nie jest klasyczny chiński scenariusz z lat 2009, 2016 i 2020, który ostatecznie przekształcił się w eksportowane ożywienie na rynkach wschodzących”. Ta perspektywa jest zgodna z obserwacjami, że większość entuzjazmu na rynku wzięła się z rozwoju w sferze technologii, a nie z fundamentalnych zmian gospodarczych.

Coraz większa różnica w wynikach

Dowody statystyczne podkreślają to rozbieżność. Od sierpnia 2024 r. indeks MSCI China wzrósł o ponad 30%. W ostrym kontraście, indeks MSCI Emerging Markets ex-China odnotował spadek o około 7% w tym samym okresie. To oznacza znaczące odejście od historycznych wzorców, w których te rynki często poruszały się w tandemie.

Historyczna korelacja

Okres Wzrost MSCI China Wzrost szerszego EM
2009-2010 ~63% >100%
2016-2017 ~50% ~46%

Te przeszłe przypadki pokazują okresy, w których znaczne zyski w Chinach były odzwierciedlane, a nawet przewyższane przez wzrost na szerszym spektrum rynków wschodzących.

Wpływ technologii na chińskie akcje stał się szczególnie wyraźny po uruchomieniu modelu AI Deepseek około połowy stycznia. Chociaż wcześniej nastąpił niewielki wzrost akcji, związany z szerszymi środkami stymulacyjnymi ogłoszonymi we wrześniu 2024 r., to narracja AI wydaje się być dominującym czynnikiem w ostatnim czasie. Zainteresowanie inwestorów znajduje odzwierciedlenie w przepływach środków: KraneShares CSI China Internet Fund (ETF skupiony na chińskich technologiach) przyciągnął znaczne wpływy przekraczające 1,5 miliarda dolarów w 2025 r. Z kolei iShares MSCI Emerging Markets ex-China ETF spotkał się z potencjalnymi odpływami, co jest rzadkim zjawiskiem od 2022 r.

Perspektywy na przyszłość i ryzyko geopolityczne

Patrząc w przyszłość, niektórzy eksperci przewidują, że względna przewaga Chin może się utrzymać. Vincenzo Vedda, dyrektor ds. inwestycji w DWS International we Frankfurcie, zasugerował taką możliwość. Jednak nad chińskim rynkiem wisi poważny cień: potencjał zwiększenia ceł handlowych przez USA. Administracja prezydenta Donalda Trumpa już nałożyła znaczne 25% cła na import samochodów z Chin. Rośnie obawa przed potencjalnym ogłoszeniem dalszych „ceł wzajemnych”, być może już 2 kwietnia. Analitycy ostrzegają, że dodatkowe cła mogą znacząco osłabić obecny wzrost na rynku akcji i potencjalnie wywołać szersze straty również na rynkach wschodzących.

Zmiana alokacji między funduszami

W odpowiedzi na złożone otoczenie, niektóre fundusze inwestycyjne ponownie oceniają swoje zaangażowanie w Chinach. Na przykład Lazard Asset Management zasygnalizował, że ograniczył chińskie udziały w kilku zarządzanych przez siebie funduszach. Przedstawiciel firmy zauważył, że ich fundusze na ogół utrzymywały pozycję, która była albo nieco mniej narażona na Chiny, albo strategicznie niedoważona w Chinach w porównaniu z benchmarkami.

Podziel się: