Wojna Handlowa USA-Chiny: Skok Eksportu, Spadek Importu i Prognozy Gospodarcze

Photo of author

By jerry

Napięte stosunki handlowe między Stanami Zjednoczonymi a Chinami powodują znaczne zakłócenia w globalnych przepływach handlowych. Najnowsze dane wskazują, że chińskie firmy gwałtownie przyspieszają eksport, prawdopodobnie w odpowiedzi na środki taryfowe wprowadzone przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa.

W marcu chiński eksport odnotował znaczący wzrost rok do roku o 12,4%. Z kolei import odnotował spadek, spadając o 4,3% do 211,3 miliardów dolarów w tym samym okresie. Ta rozbieżność zaowocowała znaczną miesięczną nadwyżką handlową Chin w wysokości 102,6 miliardów dolarów.

Amerykańskie cła napędzają wzrost eksportu

Wiele wskazuje na to, że ten wzmożony eksport jest napędzany próbami uprzedzenia dalszej eskalacji ceł ze strony USA. Administracja prezydenta Trumpa stopniowo podnosiła cła na chińskie towary, a obecne stawki mają sięgać nawet 145% na wiele produktów przeznaczonych na rynek amerykański. To zmotywowało eksporterów do przyspieszenia wysyłek do amerykańskich klientów. W rezultacie nadwyżka handlowa Chin z USA osiągnęła 76,6 miliardów dolarów w pierwszym kwartale roku. Sama marcowa nadwyżka z USA wyniosła 27,6 miliarda dolarów, wsparta 4,5-procentowym wzrostem eksportu na ten konkretny rynek w ciągu miesiąca. To następstwo rekordowej ogólnej nadwyżki handlowej Chin w 2024 roku, która wyniosła 992,2 miliardy dolarów przy 5,4-procentowym wzroście eksportu. Więcej na temat wpływu administracji Trumpa na gospodarkę przeczytasz tutaj.

Analitycy branżowi ostrzegają przed interpretowaniem tego wzrostu jako trwałego wzrostu. Julian Evans-Pritchard, szef działu ekonomii Chin w Capital Economics, zauważył, że producenci prawdopodobnie „pospieszyli się z wysyłką towarów do USA” przed terminami wejścia w życie ceł. Przewiduje on późniejszy spadek wysyłek, sugerując, że „może minąć wiele lat, zanim chiński eksport odzyska obecny poziom”. O potencjalnych scenariuszach wojny handlowej USA-Chiny pisaliśmy już wcześniej.

Spadek importu sygnalizuje czynniki krajowe

Spadek importu ogółem o 4,3% wskazuje na czynniki bazowe, potencjalnie obejmujące słabszy popyt krajowy obok sporu handlowego. Podczas gdy chiński import ropy naftowej wzrósł w marcu, zaobserwowano znaczne spadki w przypadku kluczowych towarów, takich jak soja, węgiel, ruda żelaza i miedź nieobrobiona. W szczególności import soi spadł o 36,8% rok do roku w marcu, co jest sektorem szczególnie wrażliwym na relacje handlowe między USA a Chinami. Sytuacja ta przypomina strategie przetrwania firm w Hongkongu podczas napięć handlowych.

Pekin utrzymuje twarde stanowisko, obiecując przeciwdziałać amerykańskim cłom i chronić swoją gospodarkę przed „szokami zewnętrznymi”. Raporty wskazują, że prezydent Xi Jinping zabiegał o współpracę z przywódcami Unii Europejskiej w celu sprzeciwienia się temu, co określa się mianem „działań jednostronnych”.

Skorygowane prognozy wzrostu

Odzwierciedlając te wyzwania i niepewne otoczenie handlowe, ekonomiści temperują oczekiwania co do wyników gospodarczych Chin. Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu PKB Chin na 2025 rok do 4,0% z wcześniejszych szacunków na poziomie 4,5%. Podobnie Citi skorygowało swoją projekcję w dół do 4,2% z 4,7%. Te skorygowane szacunki są niższe od oficjalnego celu chińskiego rządu, jakim jest osiągnięcie wzrostu „około 5%„. Reakcje rynkowe były stosunkowo stonowane w obliczu mieszanych sygnałów dotyczących potencjalnych zwolnień z ceł, a indeks CSI300 odnotował ostatnio jedynie skromny wzrost o 0,3%. Możliwe, że wpływ na to mają również nowe taryfy Trumpa.

Podziel się: