Umowa Handlowa USA-Chiny: Spadek Ceł Wywołuje Reakcję Na Rynkach i Giełdzie

Photo of author

By Hania

Rynki finansowe wykazały oznaki optymizmu po ogłoszeniu znaczącego porozumienia handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Rozwój ten wywołał znaczącą reakcję zarówno na rynkach obligacji, jak i akcji, gdy inwestorzy oceniali potencjalny wpływ na globalne napięcia gospodarcze, szczególnie te wynikające z polityk wprowadzonych pod obecną administracją Prezydenta Donalda Trumpa.

Rentowność amerykańskiego długu rządowego odnotowała wyraźny wzrost w miarę pojawiania się szczegółów. Konkretnie, rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o prawie osiem punktów bazowych, osiągając 4,433%, podczas gdy rentowność 2-letnich obligacji skarbowych doświadczyła silniejszego wzrostu o ponad dziewięć punktów bazowych, ustalając się na poziomie 4,006%. Ten wzrost rentowności zbiegł się z informacją, że dwie największe gospodarki świata wynegocjowały porozumienie w celu znacznego ograniczenia wzajemnych ceł.

Szczegóły Zawieszenia Broni Handlowej

Zgodnie z porozumieniem osiągniętym po rozmowach w Lake Geneva, cła nałożone przez oba narody mają zostać znacznie obniżone, ze 125% do 10%. Należy jednak zauważyć, że istniejące amerykańskie opłaty związane z importem chińskiego fentanylu pozostaną niezmienione, utrzymując całkowitą stawkę celną na te konkretne towary na poziomie 30%.

Porozumienie obejmuje 90-dniową przerwę w eskalacji taryf, która ma rozpocząć się w tę środę. Sekretarz Skarbu USA, Scott Bessent, określił rozmowy jako „bardzo produktywne”, podkreślając planowaną redukcję wzajemnych taryf o 115% w tym okresie. Oba narody wskazały na plany kontynuowania dialogu na temat szerszych polityk gospodarczych i handlowych.

Perspektywy Analityków

Analitycy rynkowi przedstawili różne perspektywy dotyczące porozumienia. Mark Williams, główny ekonomista ds. Azji w Capital Economics, uznał zawieszenie broni za „znaczącą deeskalację„, ale ostrzegł, że amerykańskie cła na Chiny pozostają stosunkowo wysokie w porównaniu z innymi partnerami handlowymi. Wskazał również na potencjalne wysiłki USA w celu zachęcenia innych narodów do wprowadzenia ograniczeń w handlu z Chinami, sugerując, że zawieszenie broni może nie gwarantować długoterminowego rozwiązania.

Tai Hui, główny strateg rynkowy APAC w J.P. Morgan Asset Management, skomentował nieoczekiwanie dużą skalę redukcji taryf. Zinterpretował to jako uznanie przez obie strony negatywnej rzeczywistości gospodarczej, w której wysokie cła wpływają na globalny wzrost, a negocjacje oferują lepszą ścieżkę. Hui zakwestionował jednak, czy 90-dniowe okno czasowe jest wystarczające do finalizacji kompleksowego porozumienia, dodając, że utrzymuje to presję na proces negocjacji. Zauważył również, że inwestorzy czekają na jasność co do innych warunków handlowych, takich jak potencjalne chińskie złagodzenie ograniczeń eksportowych dotyczących metali ziem rzadkich.

Rynki Akcji Reagują Pozytywnie

Wiadomość ta wywołała silnie pozytywną reakcję na amerykańskich rynkach kontraktów terminowych na akcje. Doniesienia wskazywały na znaczące oczekiwane wzrosty, z kontraktami terminowymi Nasdaq potencjalnie rosnącymi o 3,7%, kontraktami S&P 500 rosnącymi o 2,7%, a kontraktami Dow Jones wskazującymi na wzrost przekraczający 840 punktów (około 2%). Post na platformie X (dawniej Twitter) Nilesha Rohilli (@nilesh_rohilla) podkreślił ten gwałtowny skok kontraktów terminowych po ogłoszeniu Białego Domu z Genewy. Ten pozytywny sentyment rozprzestrzenił się również na rynki walutowe, a indeks ICE U.S. Dollar Index wzmocnił się o 1,1% do 101,46.

Nadchodzące Dane Gospodarcze

Ten rozwój handlowy następuje w obliczu ciągłej analizy krajobrazu gospodarczego. Inwestorzy teraz z niecierpliwością oczekują na nadchodzące publikacje danych gospodarczych z USA. Należą do nich odczyt Indeksu Cen Konsumpcyjnych (CPI), który ma zostać opublikowany we wtorek, a następnie Indeks Cen Producentów (PPI) i dane dotyczące sprzedaży detalicznej zaplanowane na czwartek. Wskaźniki te dostarczą dalszego wglądu w obecny stan gospodarki USA w obliczu ewoluującej dynamiki handlowej.

Podziel się: