Narodowy Bank Kazachstanu: Kryptowaluty i aktywa cyfrowe w rezerwach państwowych?

Photo of author

By Hania

Narodowy Bank Kazachstanu strategicznie ocenia możliwość włączenia aktywów cyfrowych, w tym kryptowalut i powiązanych instrumentów finansowych, do swoich rezerw złota i walut obcych, a także do Funduszu Narodowego. Ta potencjalna zmiana sygnalizuje progresywne podejście suwerennego podmiotu do dywersyfikacji swoich portfeli finansowych, mające na celu osiągnięcie wyższych stóp zwrotu z inwestycji w szybko ewoluującym globalnym krajobrazie gospodarczym.

  • Narodowy Bank Kazachstanu rozważa włączenie aktywów cyfrowych do swoich rezerw i Funduszu Narodowego.
  • Proces ten obejmuje kryptowaluty, fundusze ETF oraz akcje spółek z sektora aktywów cyfrowych.
  • Głównym celem jest dywersyfikacja portfeli i zwiększenie dochodów z inwestycji.
  • Kazachstan czerpie inspirację z doświadczeń Norwegii, Stanów Zjednoczonych i krajów Bliskiego Wschodu.
  • Bank przyjmuje ostrożne podejście z uwagi na wysoką zmienność i ryzyko rynków kryptowalut.
  • Trwają prace nad utworzeniem państwowej rezerwy dla aktywów cyfrowych skonfiskowanych przez organy ścigania.

Strategiczne podejście do dywersyfikacji

Według Timura Sulejmenowa, Prezesa Narodowego Banku, poszukiwanie to jest napędzane pragnieniem zastosowania bardziej agresywnych strategii w ramach istniejących „alternatywnych portfeli” w celu generowania zwiększonych dochodów z inwestycji. Rozważane aktywa wykraczają poza bezpośrednie posiadanie kryptowalut i obejmują Fundusze Notowane na Giełdzie (ETF) oraz akcje spółek znacząco zaangażowanych w sektor aktywów cyfrowych. Odzwierciedla to rosnący trend wśród niektórych globalnych państwowych funduszy majątkowych.

Ocena ryzyka i czerpanie z doświadczeń międzynarodowych

Proces decyzyjny banku opiera się na doświadczeniach takich krajów jak Norwegia, Stany Zjednoczone oraz państwa Bliskiego Wschodu, gdzie państwowe fundusze już dokonały skromnych alokacji w aktywa kryptowalutowe lub powiązane instrumenty finansowe. Jednakże Sulejmenow podkreślił złożoność i nieodłączne ryzyko. Chociaż uznał potencjał wysokich zwrotów, ostrzegł przed pochopnością ze względu na podwyższoną zmienność i profil ryzyka rynku kryptowalut. Bank kładzie nacisk na wyważone i przemyślane podejście do każdej takiej inwestycji.

Tworzenie państwowej rezerwy aktywów cyfrowych

Poza potencjalnymi bezpośrednimi inwestycjami, Narodowy Bank aktywnie pracuje również nad ustanowieniem odrębnej państwowej rezerwy dla aktywów cyfrowych. Inicjatywa ta ma na celu bezpieczne przechowywanie kryptowalut i innych aktywów cyfrowych skonfiskowanych przez organy ścigania. Kluczowym elementem planu jest rozwój dedykowanej infrastruktury do tego celu.

Wspieranie innowacji i rozwój sektora cyfrowego

Ponadto, rozważane ramy obejmują przepisy, zgodnie z którymi państwowe przedsiębiorstwa wydobywcze będą wpłacać część wydobytych aktywów cyfrowych do tej rezerwy narodowej. Takie wkłady mogłyby przybrać formę podatków lub obowiązkowych opłat, praktyka obserwowana w innych jurysdykcjach. Rozwój ten wpisuje się w szersze strategiczne przyjęcie finansów cyfrowych przez Kazachstan, co obejmuje również niedawne wsparcie dla wydawania kart kryptowalutowych powiązanych z europejskimi portfelami giełdowymi oraz utworzenie eksperymentalnej strefy „CryptoCity”, zaprojektowanej w celu ułatwienia płatności kryptowalutowych za towary i usługi. Te wspólne wysiłki pozycjonują Kazachstan jako znaczącego gracza w globalnej gospodarce aktywów cyfrowych.

Podziel się: