Znacząca zmiana w zachowaniu inwestorów rozgrywa się na amerykańskim rynku funduszy ETF typu spot Bitcoin, sygnalizując potencjalne ożywienie zaangażowania instytucjonalnego. Po kilku tygodniach stonowanej aktywności i minimalnych napływów, te instrumenty inwestycyjne odnotowały znaczący wzrost popytu, napędzany głównie powrotem kluczowej, neutralnej rynkowo strategii handlowej, preferowanej przez profesjonalne firmy.
W poniedziałek, amerykańskie fundusze ETF typu spot Bitcoin odnotowały łącznie znaczące napływy netto w wysokości 667,4 miliona dolarów. Był to najwyższy jednodniowy wynik od ponad dwóch tygodni, wskazujący na odnowione zaufanie inwestorów i ich pozycjonowanie w sektorze. Tym wzrostem kierował iShares Bitcoin Trust (IBIT) firmy BlackRock, który odpowiadał za znaczną część napływów, absorbując 306 milionów dolarów w ciągu dnia.
Powrót tradingu bazowego
U podstaw tego ożywionego zainteresowania leży powrót strategii „tradingu bazowego”. To wyrafinowane podejście polega na jednoczesnym zajmowaniu długiej pozycji w funduszu ETF typu spot Bitcoin i otwieraniu krótkiej pozycji w kontraktach terminowych na Bitcoin, zazwyczaj na giełdzie CME. Celem jest czerpanie zysków z różnicy, czyli „bazy”, między ceną spot odzwierciedloną w funduszu ETF a ceną kontraktów terminowych, zamiast obstawiania kierunku samej ceny Bitcoina.
Rentowność tej strategii znacznie spadła wcześniej w drugim kwartale, z roczną stopą zwrotu spadającą do około 4,5% w kwietniu. Jednakże, dynamika rynku od tego czasu się zmieniła, a stopa zwrotu z tradingu bazowego prawie podwoiła się, wynosząc obecnie około 9%.
Obserwatorzy rynku, w tym analityk James Van Straten, podkreślają tę poprawioną stopę zwrotu jako główny magnes dla profesjonalnego kapitału. Zauważył, że „stopy zwrotu wróciły do poziomów, które przyciągają inwestorów instytucjonalnych”, sygnalizując wyraźne odwrócenie trendu od niepewności obserwowanych zaledwie miesiąc wcześniej.
Wspierające dane rynkowe
Odnowiony entuzjazm znalazł również odzwierciedlenie na powiązanych rynkach. Wolumen obrotu kontraktami terminowymi na Bitcoin na giełdzie CME wzrósł do 8,4 miliarda dolarów, oznaczając najwyższy poziom odnotowany od końca kwietnia. Co więcej, otwarte pozycje w kontraktach terminowych na Bitcoin na CME również odnotowały wzrost, rosnąc o ponad 30 000 kontraktów z ostatnich minimów do 158 000.
Chociaż te wskaźniki mogą nadal ustępować swoim szczytowym poziomom osiągniętym wcześniej w tym roku, niedawny trend wzrostowy zarówno wolumenu, jak i otwartych pozycji na CME jest silnym wskaźnikiem wznowionej aktywności wśród profesjonalnych traderów, którzy wcześniej zmniejszyli swoją ekspozycję. Na przykład, zgłoszenia regulacyjne wskazywały, że stanowy fundusz emerytalny Wisconsin zbył swoje udziały w funduszach ETF BTC wcześniej w tym roku, potencjalnie pod wpływem mniej atrakcyjnych spreadów arbitrażowych dominujących w tamtym czasie.
Analitycy sugerują, że wraz z ponownym rozszerzeniem tych spreadów i wynikającym z tego wzrostem rentowności tradingu bazowego, warunki są obecnie sprzyjające dla większego zaangażowania instytucjonalnego w całym drugim kwartale, ponieważ aktywnie poszukują możliwości uzyskania zysków w ramach tego ożywionego krajobrazu arbitrażowego.

Mateusz jest programistą blockchain, który swoją przygodę z kryptowalutami rozpoczął w czasach, gdy mało kto wiedział, czym jest Bitcoin. Od tamtej pory uczestniczył w wielu innowacyjnych projektach, pomagając w rozwoju zdecentralizowanych aplikacji. Mówi się, że kiedy na horyzoncie widać „zieloną świecę”, Mateusz rzuca wszystko i biegnie do komputera, bo „przecież samo się nie zahodluje”!