Obecna administracja USA zasygnalizowała wyraźne i stanowcze poparcie dla aktywów cyfrowych, w szczególności stablecoinów, postrzegając je nie jako zagrożenie, lecz jako strategiczną przewagę ekonomiczną. To proaktywne stanowisko zostało niedawno podkreślone przez wiceprezydenta JD Vance’a podczas ważnej konferencji kryptowalutowej, gdzie wyraził zaangażowanie rządu w wspieranie innowacji w gospodarce cyfrowej. Jego uwagi podkreśliły potencjał stablecoinów powiązanych z dolarem do znacznego wzmocnienia siły ekonomicznej kraju i jego globalnej pozycji finansowej.
Stanowisko rządu w sprawie walut cyfrowych
Wiceprezydent Vance, przemawiając na konferencji Bitcoin 2025 w Las Vegas, stanowczo oświadczył: „W tej administracji nie wierzymy, że stablecoiny zagrażają integralności dolara amerykańskiego. Wręcz przeciwnie. Postrzegamy je jako czynnik zwielokrotniający naszą potęgę gospodarczą.” To oświadczenie wzmacnia spójną pro-kryptowalutową agendę forsowaną przez administrację Trump-Vance, po wcześniejszych publicznych wystąpieniach prezydenta Trumpa, gdzie również wyrażał on poparcie dla aktywów cyfrowych.
Postępy legislacyjne i wizja gospodarcza
Stablecoiny, waluty cyfrowe zaprojektowane do utrzymywania stabilnej wartości względem waluty fiducjarnej, takiej jak dolar amerykański, stały się kluczowym punktem działań legislacyjnych. Administracja aktywnie wspiera uchwalenie ustawy GENIUS, kompleksowego projektu ustawy mającego na celu regulację tych aktywów. Inicjatywa ta niedawno przeszła kluczowe głosowanie w Senacie z dwupartyjnym poparciem, w tym 15 senatorów Partii Demokratycznej. Nadal jednak napotyka wyzwania w Izbie Reprezentantów, gdzie rozważana jest alternatywna propozycja.
David Sacks, starszy doradca prezydenta Trumpa ds. kryptowalut i sztucznej inteligencji, podkreślił pilną potrzebę regulacji, zauważając, że ponad 200 miliardów dolarów w stablecoinach działa obecnie bez wyraźnego nadzoru. Sacks zasugerował, że skuteczne prawodawstwo mogłoby wygenerować biliony dolarów popytu na obligacje skarbowe USA, stanowiąc znaczącą okazję gospodarczą.
Podczas gdy niektórzy demokraci wyrażali obawy dotyczące potencjalnych konfliktów interesów z powodu zaangażowania prezydenta Trumpa w jego własną „memową monetę” i powiązaną z rodziną inicjatywę stablecoinową, wiceprezydent Vance skupił się na szerszych korzyściach ekonomicznych. Stwierdził, że stablecoiny powiązane z dolarem, zwłaszcza po zatwierdzeniu ustawy GENIUS, „jedynie przyniosą korzyści amerykańskiej gospodarce i jedynie wzmocnią dolara.” Vance wspomniał również o strategicznej rezerwie Bitcoina rządu i szerszych wysiłkach na rzecz odwrócenia restrykcyjnych regulacji, ujawniając własne posiadanie „dobrej ilości Bitcoina.” Otwartej skrytykował także byłego przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera, stwierdzając: „Zwolniliśmy Gary’ego Genslera i zamierzamy zwolnić każdego, kto myśli podobnie.”
Szersze zmiany regulacyjne wspierające kryptowaluty
Poza działaniami legislacyjnymi, administracja podjęła zdecydowane kroki w celu stworzenia bardziej sprzyjającego środowiska regulacyjnego dla aktywów cyfrowych. Znaczącym posunięciem jest wycofanie przez Departament Pracy dyrektywy z 2022 roku, która zniechęcała do inwestowania w kryptowaluty w ramach planów emerytalnych. Sekretarz Pracy Lori Chavez-DeRemer wyjaśniła, że „powiernicy, a nie biurokraci, powinni decydować, czy kryptowaluty mają miejsce w planach 401(k).”
Ta decyzja jest częścią szerszej reformy regulacyjnej:
- Banki mają teraz zezwolenie na przechowywanie kryptowalut po uchyleniu restrykcyjnej zasady księgowej SAB 121.
- Wcześniejsze restrykcyjne wytyczne Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) i Office of the Comptroller of the Currency (OCC) zostały cofnięte.
- Rezerwa Federalna również zaczęła przyjmować bardziej elastyczne stanowisko wobec ekosystemu aktywów cyfrowych.
Te połączone zmiany polityczne mają na celu odblokowanie dalszego wzrostu i innowacji w amerykańskim sektorze aktywów cyfrowych.

Mateusz jest programistą blockchain, który swoją przygodę z kryptowalutami rozpoczął w czasach, gdy mało kto wiedział, czym jest Bitcoin. Od tamtej pory uczestniczył w wielu innowacyjnych projektach, pomagając w rozwoju zdecentralizowanych aplikacji. Mówi się, że kiedy na horyzoncie widać „zieloną świecę”, Mateusz rzuca wszystko i biegnie do komputera, bo „przecież samo się nie zahodluje”!