DigitalX, pionierska australijska firma zajmująca się aktywami cyfrowymi, z powodzeniem pozyskała 20,7 mln AUD (około 13,5 mln USD) w ramach podniesienia kapitału, mającego na celu przede wszystkim znaczące rozszerzenie jej portfela Bitcoin. Ta strategiczna infuzja kapitału podkreśla rosnący apetyt instytucjonalny na bezpośrednią ekspozycję na wiodące kryptowaluty, sygnalizując dojrzewanie krajobrazu inwestycji w aktywa cyfrowe w ramach tradycyjnych struktur finansowych.
- DigitalX pozyskało 20,7 mln AUD (ok. 13,5 mln USD) na rozszerzenie swojego portfela Bitcoin.
- Firma jest jedynym operatorem kryptowalutowych funduszy ETF w Australii, zarządzając m.in. DigitalX Bitcoin ETF (BTXX).
- Akcje DigitalX (DCC) notowane na ASX odnotowały wzrost o ponad 34% po ogłoszeniu pozyskania kapitału.
- Wśród kluczowych inwestorów znaleźli się Animoca Brands, UTXO Management, ParaFi Capital oraz Simon Gerovich z Metaplanet.
- Około 12,5 mln USD z pozyskanych środków zostanie przeznaczone bezpośrednio na zakup Bitcoinów.
- Yat Siu (Animoca Brands) i Herve Larren (Global Crypto Ventures) dołączyli do globalnej rady doradczej DigitalX.
Strategiczna infuzja kapitału na ekspansję Bitcoina
Jako jedyny operator kryptowalutowych funduszy ETF w Australii, DigitalX zajmuje unikalną pozycję rynkową. Firma obecnie zarządza funduszem DigitalX Bitcoin ETF (BTXX) i jest notowana na Australijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (ASX) pod symbolem DCC. Po ogłoszeniu pozyskania kapitału akcje DCC odnotowały znaczący wzrost o ponad 34%, odzwierciedlając pozytywne przyjęcie przez rynek strategii wzrostu firmy oraz zaufanie wzbudzone przez jej nowych inwestorów.
Runda finansowania przyciągnęła znaczące wsparcie od kilku prominentnych firm venture capital, w tym Animoca Brands, UTXO Management i ParaFi Capital. Warto zauważyć, że w przedsięwzięciu uczestniczył również Simon Gerovich, prezes Metaplanet – uznawanego za największego publicznie notowanego posiadacza Bitcoina w Azji. Ta zróżnicowana grupa inwestorów podkreśla zbieżność strategicznych interesów różnych segmentów ekosystemu aktywów cyfrowych, od kapitału wysokiego ryzyka po uznanych publicznych zwolenników Bitcoina.
Struktura pozyskania kapitału i alokacja środków
Pozyskanie kapitału zostało ustrukturyzowane poprzez ofertę akcji zwykłych po 0,074 AUD każda, co stanowiło dyskonto w stosunku do ich dominującej wartości rynkowej. Dodatkowo, inwestorzy otrzymali jeden warrant na każde dwie nabyte akcje, z ceną wykonania ustaloną na 0,15 AUD. Taka struktura zapewniła atrakcyjny punkt wejścia dla inwestorów, jednocześnie dostosowując ich długoterminowe interesy do trajektorii wzrostu firmy.
Znacząca część nowo pozyskanych środków, szacowana na około 12,5 mln USD, jest przeznaczona bezpośrednio na zwiększenie posiadanych przez DigitalX Bitcoinów. Pozostały kapitał zostanie przeznaczony na usprawnienie infrastruktury operacyjnej i pokrycie ogólnych kosztów działalności. To strategiczne rozmieszczenie środków podkreśla wyraźne zaangażowanie w wykorzystanie bilansu firmy do bezpośredniej akumulacji aktywów – strategii zyskującej na popularności wśród spółek publicznych dążących do czerpania korzyści z długoterminowej propozycji wartości Bitcoina.
Wzmocnienie strategicznych możliwości i rady doradczej
W dalszym wzmocnieniu swoich strategicznych możliwości DigitalX ogłosił powołanie Yata Siu, założyciela Animoca Brands, oraz Herve Larrena, współzałożyciela Global Crypto Ventures, do swojej globalnej rady doradczej. Yat Siu skomentował uzasadnienie inwestycji, zauważając jej szczególną trafność w Australii, gdzie fundusze emerytalne (podobne do planów 401k w USA) mogą inwestować w spółki notowane na ASX, oferując regulowaną ścieżkę do uzyskania ekspozycji na Bitcoin. Ta perspektywa podkreśla szersze implikacje takich inwestycji dla głównych mechanizmów finansowych poszukujących zdywersyfikowanego dostępu do aktywów cyfrowych.

Mateusz jest programistą blockchain, który swoją przygodę z kryptowalutami rozpoczął w czasach, gdy mało kto wiedział, czym jest Bitcoin. Od tamtej pory uczestniczył w wielu innowacyjnych projektach, pomagając w rozwoju zdecentralizowanych aplikacji. Mówi się, że kiedy na horyzoncie widać „zieloną świecę”, Mateusz rzuca wszystko i biegnie do komputera, bo „przecież samo się nie zahodluje”!